top of page

SZKOŁA CACOY DOCE PARES

SEKCJA FILIPIŃSKICH SZTUK WALKI CSIR UR

SERVICES

CACOY DOCE PARES

Eskrima

ESKRIMA

Tradycyjna filipińska sztuka samoobrony, w której do walki używa się kijów olisi wykonanych z drewna rattanowego. Wiele uwagi poświęca się również rozmaitym rodzajom ostrzy takim jak noże czy maczety.

Eskrido
Pangamot

ESKRIDO

PANGAMOT

Sztuka obezwładniania 

przeciwnika oraz sprowadzania go do parteru poprzez rozmaite rzuty przy użyciu olisi. Techniki  powstały w wyniku połączenia elementów eskrimy, judo oraz ju-jitsu.

Sztuka samoobrony, w której osoba broniąca się nie ma do dyspozycji broni i wykorzystuje m.in. techniki ręczne. Duży nacisk kładzie sie na obronę przed uzbrojonym napastnikiem.

NASZE TRENINGI

Olisi w akcji czyli wielorakie zastosowanie kija rattanowego.

Eskrido
Double stick
Maria Rusin (eskrido)
Sinawali czyli penki penki
Podwójna blokada dłoni
Eskrido
Disarms
Pangamot
Double stick
Our work
ABOUT US

O NAS

SEKCJA

 

Działalność grupy eskrimadorów w Rzeszowie rozpoczęła się w październiku 2012 roku, kiedy zawiązała się rzeszowska grupa miłośników eskrimy, zrzeszająca entuzjastów tej sztuki walki. Dzięki życzliwości i pomocy dra hab. prof. UR Wojciecha Walata – prorektora do spraw studenckich i kształcenia oraz uprzejmości i wsparciu dyrektora Centrum Sportu i Rekreacji UR mgra Bogusława Berdela udało się w lutym 2014 roku powołać oficjalną sekcję sportową i znacząco poszerzyć jej działalność. Kierownictwo organizacyjne grupy objęła dr Agnieszka Buk z Instytutu Filologii Germańskiej. Obecnie regularne treningi prowadzone są dwa razy w tygodniu przez trenera sekcji, mgra Michała Szczęsnego.

 

 Na zajęciach studenci poznają techniki walki bronią i walki wręcz, charakterystyczne dla systemu nauczanego w szkole Cacoy Doce Pares (CDP) w Cebu na Filipinach, który słynie ze swojej skuteczności w walce w krótkim dystansie.

 

SZKOŁA

 

Pierwsza regularna szkoła eskrimy – Doce Pares – została założona 11 stycznia 1932 roku przez najbardziej utalentowanych i szanowanych eskrimadorów, którym przyświecał cel rozpowszechniania tej tradycyjnej sztuki walki. Dzięki niezwykłym umiejętnościom jej członków zamiar ten był systematycznie realizowany. Wraz z wybuchem II wojny światowej wielu obywateli Filipin zostało wcielonych do armii amerykańskiej i walczyło z japońskim okupantem, nierzadko wykorzystując tradycyjne techniki samoobrony.

 

Po II wojnie światowej pieczę nad szkołą objęli bracia Cañete, zasłużeni i wybitni eskrimadorzy. Jeden z braci, Ciriaco „Cacoy” Cañete, zasłynął jako wyjątkowo utalentowany wojownik, zwyciężając w ponad 100 pojedynkach na śmierć i życie. Wprowadził on również wiele zmian do tradycyjnego systemu samoobrony, wzbogacając go o rozmaite techniki, które pozwalały na bardziej kompleksowe i uniwersalne używanie olisi w walce. Oprócz tego połączył elementy jujitsu, judo i eskrimy, co zaowocowało powstaniem sztuki zwanej eskrido.

 

W roku 1975 uregulowano zasady walki sportowej, a w 1979 odbyły się pierwsze otwarte zawody. Od tamtego czasu turnieje eskrimy organizowane są regularnie i przyciągają zawodników z całego świata. W 2009 roku filipińskie sztuki walki zostały ogłoszone narodowym sportem Filipin.

 

W 2001 roku powołano Międzynarodową Federację Cacoy Doce Pares, której nazwa miała wskazywać na bezpośrednie powiązanie z Ciriaco Cañete i odróżnić ją od innych grup zrzeszonych pod nazwą Doce Pares, które powstały na skutek różnicy poglądów dotyczących rozwoju tej sztuki.

CONTACT
Cacoy Doce Pares World Federation

SEKCJA FILIPIŃSKICH SZTUK WALKI

Centrum Sportu i Rekreacji

Uniwersytetu Rzeszowskiego

 

ul. M. Ćwiklińskiej 2

35-601 Rzeszów

bud. D1 sala C07a

 

bottom of page